Automatyzacja desktopowych aplikacji Windows 10 – cześć #1


W tym artykule przygotujemy sobie bazę do pisania testów w Gherkinie i utworzymy szkielet całego frameworka.

Jeżeli jesteś „początkujący” i jest to Twój pierwszy kontakt z C#/SpecFlow/Appium to polecam przeczytać najpierw wpis na blogu testuj.pl, w którym wszystko jest opisane krok po kroku od podstaw. Tutaj celowo pomijam te elementy, które są tam opisane wystarczająco dokładnie.

Krótki powód dla którego wybrałem taki a nie inny stack technologiczny: wszystko jest darmowe, do wszystkiego mamy zaplecze w postaci społeczności rozwijającej produkt, aplikacje na Windows 10 zazwyczaj są pisane w C# w Visual Studio (co pozwala część problemów rozwiązać wspólnie z developerami). Bo bez pomocy developerów, automatyzacja aplikacji na platformę UWP ma marne szanse powodzenia.

Czego będziemy potrzebować do szkieletu naszych testów:

Zaczniemy od stworzenia w Visual Studio projektu testów jednostkowych i dociągniemy NuGetem do projektu:

Generujemy skrypt Gherkina za pomocą SpecFlow (musisz go mieć zainstalowanego wcześniej, jako dodatek do Visual Studio):

 

W końcu piszemy nasz skrypt i klikając prawym przyciskiem na naszych krokach (po prawej od słów kluczowych Given,When,Then) wybieramy „Generate Step Definition”.

 

Wybieramy opcje „Copy methods to clipboard” jeżeli chcemy wkleić definicję kroków do dowolnej klasy, lub Generate (to od razu stworzy nową klasę w której będziemy definiować co naprawdę ma robić nasz framework testowy).

W ten sposób stworzyliśmy pierwszą warstwę frameworka testowego, dzięki któremu nasze scenariusze testowe mogą:

Przy pisaniu w Gherkinie powinniśmy pamiętać o dobrych praktykach:

 


Pozostało nam do zrobienia (kolejne posty)


Otagowano: , , , , ,

Kategoria: automatyzacja testów

Możliwość komentowania została wyłączona.